Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Gabriel-Ioan Avrămescu Versiunea pentru printare

Gabriel-Ioan AVRĂMESCU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020
end of the mandate: 22 december 2023 - resignation - HCD nr.84/2023
replaced by: Claudia Benchescu-Pecingina

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2023 Vice-Leader - since sep. 2022
 - until dec. 2023

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since mar. 2022)
Committee for Public Administration and Territorial Planning - Vice-Chairperson
(since apr. 2021)

Special committees - joint

Inquiry committees
(since dec. 2022)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Chamber of Deputies to the European Interparliamentary Assembly of the Orthodox Religion - until dec. 2023 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Switzerland - until dec. 2023
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until dec. 2023

Parliamentary activity in figures:
Speaches:59 (in 49 plenary sittings)
Political declarations:32
Legislative initiatives: 111, din care 41 promulgate legi
Questions & Interpellations: 46

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 28 may 2024, 17:46
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro