Ioan Adrian VILĂU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN

Political party:
 
PD-Democratic Party - until apr. 1999
 
independent 

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until apr. 1999
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - since sep. 2000

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (jun. - jul. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until dec. 1998 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997