Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
ana.predescu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Ana-Loredana Predescu Versiunea pentru printare

Ana-Loredana PREDESCU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2021
PPU-SL- Humanist Power Party (social-liberal) - since feb. 2021
 - until nov. 2023
AUR- Alliance for the Union of Romanians - since nov. 2023

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until nov. 2023
The parliamentary group of the AUR - since nov. 2023

Standing committees
Committee for Industries and Services (since dec. 2023)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since mar. 2024) - Secretary (since mar. 2024)
Committee for Education (until dec. 2023)
Committee for Industries and Services (until nov. 2023)

Special committees
- Secretary (since feb. 2023)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until mar. 2024
 Friendship parliamentary group with United Arab Emirates - since apr. 2023
 - until mar. 2024
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:48 (in 47 plenary sittings)
Political declarations:21
Legislative initiatives: 92, din care 27 promulgate legi
Questions & Interpellations: 42
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 june 2024, 18:17
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro