Nicolae GRĂDINARU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.29 OLT

Political party:
 
PD-Democratic Party - until mar. 1998
 
independent 

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until mar. 1998
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - since sep. 2000

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (since dec. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with South Africa - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since feb. 1997 Chairperson