Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
diana.stoica@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Diana Stoica Versiunea pentru printare

Diana STOICA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS  Vice-Leader - until feb. 2022
   Vice-Leader - since may 2023
 - until sep. 2023
   Vice-Leader - since oct. 2023

Standing committees
Committee for Public Administration and Territorial Planning (since sep. 2023)
Committee for Health and Family - Secretary
The Committee on European Affairs

Inquiry committees
- Vice-Chairperson (since dec. 2022)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Saudi Arabia - since apr. 2023 Secretary
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani - since jun. 2023
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Cambodgiei 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - since jun. 2023
 Friendship parliamentary group with Malta 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:39 (in 35 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 268, din care 38 promulgate legi
Questions & Interpellations: 25
Motions: 17

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 may 2024, 6:23
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro