Ion PREDA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.31 PRAHOVA
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004
data încetarii mandatului: 8 aprilie 2007 - decedat
înlocuit de: Grațiela Leocadia Gavrilescu

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ
Comisia pentru regulament - Vicepreședinte (din feb. 2007)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Bosnia și Herțegovina - până în apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Malaezia - până în apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Australia - până în apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - din apr. 2007
 - până în apr. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Venezuela - până în apr. 2007