KELEMEN Atilla-Béla-László
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.27 MURES

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Leader - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since sep. 1998) - Vice-Chairperson (since feb. 1999)
Committee for Foreign Policy (until sep. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - since feb. 1997 Chairperson