Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
catalin.tenita@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Dragoș-Cătălin Teniță Versiunea pentru printare

Dragoș-Cătălin TENIȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021
 - until sep. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since sep. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until sep. 2022 Vice-Leader - until feb. 2022
Non-attached Members - since sep. 2022

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues - Vice-Chairperson (until sep. 2022)
Subcommittee on respecting and defending the rights and freedoms of Romanian citizens belonging to the Roma minority
- Chairperson
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means

Standing committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Croatia 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:17
Legislative initiatives: 145, din care 26 promulgate legi
Questions & Interpellations: 49
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 4 december 2022, 6:33
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro