Francisc TOBĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 february 2021 - HCD nr.16/2021

Political party:
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election

Parliamentary group:
  - since feb. 2021

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since apr. 2022)
(since mar. 2021)
Committee for Defence Public Order, and National Security (mar. - apr. 2022)