Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Francisc Tobă Versiunea pentru printare

Francisc TOBĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 february 2021 - HCD nr.16/2021
end of the mandate: 15 august 2023 - dead

Political party:
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election 

Parliamentary group:
  - since feb. 2021
 - until aug. 2023

Standing committees
(mar. 2021 - sep. 2023)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since apr. 2022)
Committee for Defence Public Order, and National Security (mar. - apr. 2022)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 21 february 2024, 5:04
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro