Dumitru AVRAM
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.36 TELEORMAN
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) 

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means - Secretary (since jun. 2005)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since dec. 2005
 - until sep. 2006
 member
  - since sep. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Armenia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia