Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
simina.tulbure@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Simina-Geanina-Daniela Tulbure Versiunea pentru printare

Simina-Geanina-Daniela TULBURE
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.43 DIASPORA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021
 - until sep. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since sep. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until sep. 2022
Non-attached Members - since sep. 2022

Standing committees
Committee for Education (since mar. 2022)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until mar. 2022)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 
 Friendship parliamentary group with Bolivia 
 Friendship parliamentary group with Albania 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:47 (in 43 plenary sittings)
Political declarations:26
Legislative initiatives: 120, din care 21 promulgate legi
Questions & Interpellations: 49
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 30 november 2022, 9:09
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro