Mihai WEBER
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Vice-Chairperson (until feb. 2021)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE - Chairperson (since dec. 2021)
(since jun. 2022)
(until may 2022) - Chairperson (until dec. 2021)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 
 Friendship parliamentary group with Australia