Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Laurenşiu-Daniel Marin Versiunea pentru printare

Laurenşiu-Daniel MARIN
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA
start of the mandate: 14 march 2022 - HCD nr.18/2022
replaces: Nicusor Halici

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since mar. 2022) - Secretary (since feb. 2023)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (mar. 2022)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since dec. 2022 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - since may 2022
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populara Bangladesh - since apr. 2023

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 23 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 40, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 june 2024, 0:39
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro