Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Ion-Alin-Dan Ignat Versiunea pentru printare

Ion-Alin-Dan IGNAT
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA
start of the mandate: 14 march 2022 - HCD nr.19/2022
replaces: Corneliu Olar

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since mar. 2022)
Committee for Health and Family (mar. 2022 - sep. 2023)

Special committees
(since feb. 2024)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 8 plenary sittings)
Legislative initiatives: 94, din care 35 promulgate legi
Questions & Interpellations: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 21 july 2024, 3:54
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro