Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
radu.gradinaru@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Radu-Vicențiu Grădinaru Versiunea pentru printare

Radu-Vicențiu GRĂDINARU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 5 april 2022
replaces: Lucian Feodorov

Political party:
AUR- Alliance for the Union of Romanians

Parliamentary group:
The parliamentary group of the AUR 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since apr. 2022)
Committee for Public Administration and Territorial Planning (jun. 2022 - sep. 2023)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Brazil - since dec. 2022
 Friendship parliamentary group with Netherlands - since dec. 2022
 Friendship parliamentary group with United Arab Emirates - since apr. 2023
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Guatemala - since apr. 2023
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since dec. 2022

Parliamentary activity in figures:
Speaches:63 (in 61 plenary sittings)
Political declarations:49
Legislative initiatives: 110, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 21

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 18 july 2024, 8:57
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro