Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Ioan Szilágy Versiunea pentru printare

SZILÁGY Ioan
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 7 november 1991 - resignation - HCD nr.21/1991
replaced by: Zoltan Szilagyi

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Ecological Balance and Environment Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until nov. 1991
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until nov. 1991
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until nov. 1991
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until nov. 1991

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 2 february 2023, 17:48
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro