Ion Mihai  DUMITRESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007 Vice-Leader

Standing committees
- Vice-Chairperson (since sep. 2005)

Special committees - joint

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly - Union for Mediterranean - since mar. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia  Secretary
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea