Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Radu Homescu Versiunea pentru printare

Radu HOMESCU
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 13 february 1992 - resignation - HS nr.4/1992
replaced by: Spiridon Groza

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until feb. 1992 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - until feb. 1992 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until feb. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 14 july 2024, 17:25
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro