Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Vasile-Victor Aileni Versiunea pentru printare

Vasile-Victor AILENI
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 26 september 1991 - resignation - HS nr.13/1991
replaced by: Mihai Talpeanu

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until sep. 1991
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until sep. 1991
 Friendship parliamentary group with Australia - until sep. 1991

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 2 february 2023, 17:51
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro