Petru Gabriel VLASE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.10

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2016 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2016 
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Secretary (until mar. 2015)

Standing committees - joint
(until mar. 2015) - Chairperson

Special committees - joint
- Chairperson (since oct. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  Head of delegation

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with State of Israel  Chairperson