Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
2012-2016 (dep.)
Links:
florica.calota@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Florică Ică Calotă Versiunea pentru printare

Florică Ică CALOTĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.36 TELEORMAN
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2023
AUR- Alliance for the Union of Romanians - since nov. 2023
 - until may 2024
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since may 2024

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2023
The parliamentary group of the AUR - since nov. 2023
 - until may 2024
Non-attached Members - since may 2024

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia  Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 25 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 54, din care 19 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 13 june 2024, 14:36
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro