Eugen MIHĂESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
- Vice-Chairperson

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since mar. 2008)

The Committee on European Affairs (until jun. 2007)
The Committee for European Integration (mar. 2005 - dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Non-attached Members
- Committee on Foreign Affairs
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Identity, Tradition and Sovereignty Group
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since sep. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 
 Friendship parliamentary group with Bahrain