Alexandru Ioan MORŞUN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.27 MEHEDINTI
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007

Standing committees

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Regional Development
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain  Chairperson
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia 
 Friendship parliamentary group with Serbia