Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
alin.colesa@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Ilie-Alin Coleşa Versiunea pentru printare

Ilie-Alin COLEŞA
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
AUR- Alliance for the Union of Romanians

Parliamentary group:
The parliamentary group of the AUR  Vice-Leader - since may 2022

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since feb. 2021)
Committee for information technologies and communications (since jun. 2022) - Secretary (since oct. 2022)
(since oct. 2022)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (may - jun. 2022)
Committee for Public Administration and Territorial Planning (jun. 2022)
(feb. 2021 - may 2022) - Secretary (since mar. 2021)

Special committees

Parliamentary delegations:
Delegation of the Chamber of Deputies to the European Interparliamentary Assembly of the Orthodox Religion  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania 
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:169 (in 88 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 90, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 29
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 31 january 2023, 10:07
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro