Gheorghiță MÎNDRUȚĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.35 SUCEAVA
pe listele Alianței USR PLUS

Formatiunea politica:
PLUS-Partidul Libertate, Unitate și Solidaritate - până în iun. 2021
USR-Uniunea Salvați România - din iun. 2021
 - până în sep. 2022
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din sep. 2022
 - până în oct. 2022
PSD-Partidul Social Democrat - din oct. 2022

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în sep. 2022
Senatorii neafiliați - din sep. 2022
 - până în oct. 2022
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din oct. 2022

Comisii speciale comune
Comisia specială comună de control parlamentar specializat al Europol

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în dec. 2022 membru
  - din oct. 2023 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Bosnia și Herțegovina