Ionela BRUCHENTAL-POP
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2008)
Committee for Labour and Social Protection (feb. 2005 - sep. 2008)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until feb. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland  Secretary