Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Adrian Simion Versiunea pentru printare

Adrian SIMION
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 22 april 1992 - resignation - HS nr.17/1992

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until apr. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 10 december 2022, 1:14
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro