Mihai Adrian MĂLAIMARE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2005
PNL-National Liberal Party - since may 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2005
Parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2005

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means - Vice-Chairperson (until jun. 2005)

Standing committees - joint
- Chairperson

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - since apr. 2007