Liviu-Doru BINDEA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.26 MARAMURES
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 4 january 2006 - dead
replaced by: Ioan Corodan

Political party:
PRM-Great Romania Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until jan. 2006 Vice-Leader

Standing committees
- Secretary
- Secretary
(until sep. 2005)

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until jan. 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria - until jan. 2006 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until jan. 2006
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until jan. 2006
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - until jan. 2006
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until jan. 2006